Kiedy rok temu zaczynałem swoją przygodę z giełdą, parę osób zaproponowało mi kupno książek i poczytaniu o analizie technicznej. Nie mając nic do stracenia oprócz kilkudzioesieciu złotych na książki i zmarnowanego czasu na czytanie, zakupiłem dwie pozycje :
a) Elder - Zawód inwestor giełdowy
b) Murphy - Analiza techniczna rynków finansowych
Obydwie książki okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ w bardzo fajny i przystępny pokazują oraz tłumaczą jak działa rynek i czym jest analiza techniczna. A więc do rzeczy...
Analiza techniczna (AT) to badanie zachowań rynku przy użyciu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych. Analiza techniczna opiera się na trzech przesłankach:
a) rynek dyskontuje wszystko,
b) ceny podlegają trendom,
c) historia się powtarza.
Rynek dyskontuje wszystko
Zwolennicy analizy technicznej (AT) twierdzą, że wszelkie czynniki, które mają wpływ na cenę są już w niej uwzględnione. Wynika to z przekonania, że zachowania cen odzwierciedlają zmiany w relacjach popytu i podaży. Mówiąc inaczej, analityk techniczny wychodzi z założenia, że nie trzeba badać czynników wpływających na cenę instrumentu lub dociekać przyczyn spadków lub wzrostów. Rynek wie wszystko i to on kształtuje cenę, dlatego też należy badać wykresy i wskażniki AT, aby skutecznie prognozować, w którą stronę rynek podąży. Nie oznacza to, iż analitycy techniczni odrzucają twierdzenia, iż przyczyną trendów na giełdzie są uwarunkowania gospodarcze. Uważają jedynie, że rynek łatwiej można zrozumieć i przewidzieć, analizując zapis jego zachowań, czyli wykresy.
Ceny podlegają trendom
Rysując wykresy cen, analityk techniczny stara się odnaleźć w nich trend, czyli kierunek, w którym podążają ceny. Rozpoznanie trendu w jego wczesnej fazie pozwala dokonać transakcji, która powinna przynieść zyski. Analitycy zakładają bowiem, że istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że trend będzie kontynuowany, niż że nastąpi jego odwrócenie.
Historia się powtarza
Badanie wykresów pozwala odnaleźć powtarzające się formacje, według których poruszają się ceny. Wynika to z powtarzalności zachowań ludzkich w określonych sytuacjach. Analitycy znając najczęściej występujące wzory (formacje) starają się odnaleźć je w bieżących notowaniach i na tej podstawie prognozować przyszłość.
Reasumując, analityk techniczny to osoba, która bada skutki zachowań rynku (ceny) oraz poszukująca na wykresach cen historycznych, trendów i formacji, które pomogą przewidzieć zachowanie rynku.
Chmura tagów | |
---|---|
dla początkujących(8), recenzje(2) |